EGE YAPI’DAN, TESCİLLİ YAPILAR İÇİN KILAVUZ

EGE YAPI’DAN, TESCİLLİ YAPILAR İÇİN KILAVUZ

05 Nisan 2019 - 15:06

Kültürel Mirasın Korunması İçin Yol Gösterici Olacak

EGE YAPI’DAN, TESCİLLİ YAPILAR İÇİN 

KILAVUZ

 

Gayrimenkul sektörünün öncü ve yenilikçi firmalarından Ege Yapıköklü tarihi geçmişiyle çok zengin kültürel mirasa sahip ülkemizin, kültür varlıklarına ve tarihi eserlerine sahip çıkılması ve korunması amacıyla bu tür yapı sahiplerine çok kıymetli, yol gösterici bir kaynak olacak  “Tescilli Yapılar İçin Kılavuz”hazırladı.

Ege Yapı; ülkemizin değeri olan eski eserlerin tekrar gün yüzüne çıkarılması ve kültür mirası tescilli yapıların zarar görmemesi, korunarak sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılabilmesi, bu tür yapı sahiplerinin yasa ve mevzuatların çizdiği sınırları ve izlemeleri gereken süreçleri kolay takip edebilmeleri amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığıİstanbul ValiliğiKültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları’nın ortak çalışması ile Tescilli Yapılar İçin Kılavuz” hazırladı. 

Kılavuz, kültür varlığı olarak kabul edilen alan ve yapıların korunması ve korumanın devamının sağlanmasına yönelik tüm çalışmalarda, özellikle mülk sahipleri açısından sürecin ve eylemlerin anlaşılmasına yönelik hazırlandı. Tescilli yapılar konusunda en çok karşılaşılan sorunlara ve bunların cevaplarına da yer verilirken tescilli yapılara müdahale yol haritasında ise temel süreç,infografik şekliyle anlatılıyor.

Kılavuzda ayrıca, tescilli yapılara müdahale sürecinde en sık karşılaşılan tanımlara ve terimlerealfabetik sıralamayla yer verilirken, ilgili kurumlar hakkında genel bir bilgi ve iletişim bilgileri de sunuluyor. Kılavuzda yer alan bilgilerin tamamı, birbirini tamamlayacak ve referanslarla birbirine bağlanabilecek şekilde düzenlendi. 

Kültürel değerlerine ve yaşam ortamlarına sahip çıkma bilinciyle Ege Yapı tarafından hazırlananTescilli Yapılar İçin Kılavuz, tescilli yapıların korunması için yol gösterici bir kaynak özelliği taşıyor.

Bu haber 81 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
R.E.D Invest, Erbil Gayrimenkul Yatırım Fuarı’nın uluslararası pazarlama yetkisini aldı
R.E.D Invest, Erbil Gayrimenkul Yatırım Fuarı’nın uluslararası...
Minimalizm Ve Minimalist Dekorasyon Önerileri
Minimalizm Ve Minimalist Dekorasyon Önerileri