Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan Bir Seçki
Reklam

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu'ndan Bir Seçki

14 Kasım 2017 - 11:23 - Güncelleme: 14 Kasım 2017 - 11:30

 

İstanbul Araştırmaları EnstitüsüSuna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’nda önemli yer tutan Atatürk fotoğraflarından oluşan değerli bir seçkiyi internet kullanıcılarının ekranlarına taşıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde, enstitünün dijital programları kapsamında kullanıma sunulan Google Chrome uzantısı ile kullanıcılar 147 fotoğraftan oluşan bu özel seçkiyi, her an ücretsiz olarak ekranlarına yansıtabilecekler.

 

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’nda yer alan Atatürk fotoğraflarını, Google’ın web tarayıcısı Chrome aracılığıyla tarih severlerle buluşturuyor. “Fotoğraflarla Atatürk” isimli Google Chrome uzantısı ile açılan her yeni sekmede, seçkiden rastgele bir fotoğraf ekranlara yansıyor. 147 fotoğrafın yer aldığı uygulamada kullanıcılar, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1906 yılından ölümüne kadar olan süreci belgeleyen, büyük liderin askeri ve siyasi kariyerine odaklanan fotoğraflarla karşılaşıyor. Seçki Atatürk’ün yanı sıra Mareşal Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Cevat Abbas, Kılıç Ali gibi silah ve dava arkadaşlarını, Halide Edip, Claude Farrere gibi dönemin öncü düşün insanlarını, kendisini resmi ziyarette bulunan yabancı devlet adamlarını da bir araya getiriyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan seçilen Selahattin Giz, Jean Weinberg ve Ali Enis Oza gibi dönemin ünlü isimlerinin fotoğraflarına yer veren uygulama, Atatürk’ün hayatının önemli bir bölümüne de ayna tutuyor.

 

“Fotoğraflarla Atatürk” seçkisini aynı zamanda kütüphanelerine taşımak isteyenler,Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından Cumhuriyet’in 94. kuruluş yıldönümüne özel olarak hazırlanan aynı isimli kitabı, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yanı sıra, Pera Müzesi Artshop ve kitabevlerinden edinebilirler.

 

Pera Müzesi’nden Eserler de Ekranınızda

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün kardeş kurumu Pera Müzesi de sanat severlere benzer bir uygulama sunuyor. “Pera Müzesi’nden Eserler” uzantısında müzenin Oryantalist Resim, Kütahya Çini ve Seramikleri, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ile İstanbulFotoğraf koleksiyonlarından seçilen eserlerle kullanıcılar hem sergilenmeyen koleksiyon eserleri hakkında fikir ediniyor hem de gündelik hayatlarında sanata yer açmış oluyor

Bu haber 4008 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enflasyonla mücadeleye Eminevim'den tam destek!..
Enflasyonla mücadeleye Eminevim'den tam destek!..
Hürriyet Emlak Projeland’in ‘Konutta dijital pazarlama eğitimi’nin üçüncü durağı Basın Ekspres
Hürriyet Emlak Projeland’in ‘Konutta dijital pazarlama...