Mutfağınızı taze tutmak için 5 derin sır

Mutfağınızı taze tutmak için 5 derin sır

Yine büyük bir hevesle alışverişinizi yaptınız ve büyük bir emekle o poşetleri eve kadar taşıdınız

15 Eylül 2016 - 12:14

Yine büyük bir hevesle alışverişinizi yaptınız ve büyük bir emekle o poşetleri eve kadar taşıdınız. Peki sonra ne oldu? Tazeliğini koruyamadığınız ürünleri, dolabın başına hüzünlü bir şekilde oturup teker teker çöp poşetine attınız. Şimdi yavaşça o dolabın başından kalkın ve tazelenmeye bir adım atmaya hazırlanın

Tazeliği aylarca yaşayın

Elbette en güzeli besinleri taze taze tüketmek ama ne yazık ki bu her zaman mümkün olmuyor. Mevsimindeki gıdaları, mevsimi olmayan zamanlarda da tüketmek istediğimizde derin dondurucular imdadımıza yetişiyor. Peki derin dondurucuda neleri, nasıl saklamalıyız?

Dondurma mevzusu

Derin dondurucuda saklama kabı olarak cam ürünleri tercih etmeyin. Naylon poşetler ve alüminyum folyo da listenizde olmasın. Sağlıklı silikon kaplar doğru tercih!

Sebze ve meyveler

Sebze ve meyveleri şoklama ya da doğrama yöntemiyle derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Burada ufak bir sır daha verelim; sebzeleri dondurucuda demet demet saklamayın. Kuşkonmaz, brokoli, biberler, ıspanak ve taze mısırı dondurucuda uzun süre taze kalan sebzeler sınıfına koyabiliriz . Salatalık ya da marul gibi sebzeler fazla su içerdiğinden dondurucu için pek uygun sınıfa girmiyorlar maalesef.

Şoklama nasıl yapılır?Büyük bir tencere içerisine suyu kaynatın. Haşlanacak sebzeleri temizlenmiş ve doğranmış olarak bir süzgeç içerisine alın ve kaynamakta olan suyun içerisine koyun. Sebzeleri bu su içerisinde 2-8 dakika süre ile bırakın ve süre bitiminde sebzeleri soğuk suya batırıp süzerek şoklama yapın. Haşlanan sebzeleri soğuk sudan geçirdikten sonra kağıt havlu  yardımıyla kurutarak zaman geçirmeden saklama kabı ile derin dondurucunuza yerleştirin. Buradaki ufak sırrımız ise: süzgeç içerisine yarım kilodan fazla sebze koymamaya dikkat etmeniz.

Et saklama yöntemleri

Yağlar daha zor donduğu için yağlı etleri dondurucuya koymadan önce yağlarından ayıklayın. Sebze, kırmızı et ve beyaz etlerin hepsini ayrı raflarda dondurun. Dondurularak saklanan etlerin, -18 derecede muhafaza edilerek 4-6 ay içinde tüketilmeleri gerektiğini unutmayın

Balıklar önemli

Öncelikle balıkları derin donrucuya koymadan temizlemeliyiz. Evet, bu işin en zahmetli kısmı ama bu işlem sayesinde hem saklama koşulları daha sağlıklı olur hem de çözülme süresi kısalır. Balıklar derin dondurucu içerisine koyulduktan sonra 20 saat içerisinde tüketilmelidir. Püf noktası; etin diriliğini muhafaza etmesi için balıkları dondurmadan önce hafifçe tuzlamakta yarar var.

Bu haber 407 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans SistemineÖzel Yazılım Çözümü
Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans SistemineÖzel Yazılım Çözümü
SON SATIŞLAR, YENİ KONUT ÜRETİMİNİ ZORUNLU KILIYOR!
SON SATIŞLAR, YENİ KONUT ÜRETİMİNİ ZORUNLU KILIYOR!