Mortgage alırken nelere dikkat edilmeli!

Mortgage alırken nelere dikkat edilmeli!

Alacağımız eve karar verdikten sonra en önemli karar mortgage ürün seçimidir. Peki mortgage alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

10 Ocak 2018 - 20:46

Mortgage taşınmaz malın ipotek alınması şartıyla verilen bir kredi türüdür. Alınacak eve karar verildikten sonra en önemli karar mortgage ürün seçimidir. Mortgage kredisinin vadesi  20 yıla kadar çıkabiliyor. Peki mortgage alırken nelere dikkat edilmeli. Mortgage alırken dikkat edilmesi gereken 3 temel nokta var. 

1-) Hangi vadede kredi almalıyım?

Taşınmaz kredi vadeleri genellikle 5 ila 20 yıl arasında değişiyor. Vade süresi arttıkça aylık ödenecek miktar düşer ancak ödenilen faiz oranı ve toplam faiz miktarı da artar. 

2-) Değişken ve sabit faiz avantaj ve dezavantajları nelerdir?

-Sabit faiz: Bu kredi türünde faiz oranı ve aylık ödeme sabittir. Borç süresinde aynı miktar ödenir. İlerleyen dönemlerde faiz oranı artarsa "sabit faizi" seçenler karlı çıkacak. Ancak faiz düşerse bu sabit faizi seçenler için dezavantaj olacaktır. 

-Değişken faiz:  Değişken faiz tercih edildiğinde, faiz geçici bir süre için sabittir. Daha sonra borcun bağlandığı endeks/araç kadar artabilir. Eğer borç süresince seçilen endeks borç alınan tarihten düşük seyrederse, değişken faizi seçen karlı çıkacaktır. Endeks yükselirse, aylık faiz ödemeleri artar ve ödeyeni zor durumda bırakabilir. 

3-)Erken ödeme cezası nedir?

Mortgage kredisi alındıktan sonra, tüketici borcunu vadesinden önce kapatmak isteyebilir. Bu durumda bankalar tüketiciden erken ödeme cezası isteyebilir. Erken ödeme cezasının kredi miktarının yüzde 2'si ile sınırlandırılmış durumda. Bankaların bu cezayı verme nedenleri de faiz geliri kaybına uğramalıdır.   

*Bu bilgiler Kredipazari.com'dan alınmıştır.Bu haber 1287 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Minimalizm Ve Minimalist Dekorasyon Önerileri
Minimalizm Ve Minimalist Dekorasyon Önerileri
Vitra'dan Yaşam Alanlarını Zerafetle Buluşturan Karo Modelleri
Vitra'dan Yaşam Alanlarını Zerafetle Buluşturan Karo Modelleri