Yıldızlardan ilham alan gökdelenler

Yıldızlardan ilham alan gökdelenler

Dünyada inşaat firmaları arasındaki rekabet, projeleri öne çıkarmak amacıyla ilginç fikirlerin hayata geçirilmesine sahne oluyor. Sahnede kimler mi var? Charlize Theron, Marilyn Monroe ve Beyonce!.. Bu yeni eğilimde, önümüzdeki yıllarda hangi dünya yıldızları gayrimenkul mimarilerine ilham vereceği merak konusu.

29 Kasım 2017 - 20:46

Dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce, gökdelen tasarımının ilham kaynağı oldu. Singapurlu bir iş adamının finanse ettiği Avustralyalı mimarlık firması Elenberg Fraser, Melbourne’da bir gökdelen tasarladı. Tasarımın ilham kaynağı dünyaca ünlü sarkıcı Beyonce oldu. Beyonce’nin vücut hatlarına sahip 68 katlı gökdelenin adı Premier Tower. 226 metrelik gökdelen, 660 daire ve 160 odalı bir otele ev sahipliği yapacak. Elenberg Fraser mimarlık firması, bu ilginç projesini anlatırken, Beyonce’nin vücut hatlarından yola çıkan tasarımın, aynı zamanda kuvvet dağılımı, frekans salınımı ve rüzgâr gereksinimlerinde iyi sonuçları verdiğine dikkat çekiyor.


Dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce, gökdelen tasarımının ilham kaynağı oldu.

ÖDÜLLÜ MARİLYN MONROE KULELERİ

Toronto’daki 56 katlı ikiz kuleler “Marilyn Monroe kuleleri” olarak tüm dünyada ses getirirken, 2012 yılında Amerika kıtasının en iyi kulesi olarak gösterilerek “Best Tall Buildings in the Americas” ödülünün sahibi olmuştu.


Marilyn Monroe kuleleri

SIRADIŞI TASARIMLARLA MARKALAŞAN YAPILAR

Dünya yıldızlarından esinlenen yapıların yarattığı yankı üzerine bir değerlendirme yapan JLL’nin Melbourne Kiralama Bölümü Başkanı Stuart Colquhoun, “Şirketler bir yarışmaya hazırlanır gibi giderek kendi yapılarını ayırt etmenin yollarını arıyorlar. İlgi çekmek için iyi tanınan yüzlerle çalışıyorlar.” diyor. Colquhoun’a göre; binalara olan ilgiyi çoğaltmak ve farklılaşmak için atılan bu adımlarla maliyetler kesinlikle artacak ve inşaat zorlaşacak. Ancak ünlüleri kullanarak bu tür sıradışı tasarımlar yapmak uluslararası bir marka olma konusunda kesinlikle yardımcı oluyor. Bu tür gökdelenler, inşa edildikleri çevrede yer alan gayrimenkullerin değerini de fazlasıyla artırıyor.

Bu haber 4456 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ev Aletlerini Verimli Kullanma Rehberi
Ev Aletlerini Verimli Kullanma Rehberi
Mimari Harikası Dubleks Prefabrik Evler: Estetik ve Fonksiyonellik Bir Arada
Mimari Harikası Dubleks Prefabrik Evler: Estetik ve Fonksiyonellik...