“Konut üreticilerinin gözü kulağı yeni kampanyaya çevrildi”

“Konut üreticilerinin gözü kulağı yeni kampanyaya çevrildi”

02 Ekim 2023 - 19:35

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:

 


İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, inşaat maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek, konut arzını ve satışını arttıracak tedbirlerin alınmasının zorunlu hale geldiğini söyledi. Çulhalık Sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapıldığının sinyali geldi. Ev alacaklara 180 ay vade ve yüzde 1,2 faizle kredi verilmesiüzerinde duruluyor. Şimdi konut üreticilerinin gözü kulağı gelecek açıklamaya çevrildiKampanyasektörü kesinlikle olumlu etkiler, bitmiş projelerinsatışı hızlanır. Birçok kişi de fayda sağlar dedi.

İnşaat maliyetlerinin son iki yılda yüzde 200’ün üzerinde arttığına dikkat çeken İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, maliyetlerin bu kadar arttığı bir ortamda konut arzını ve konut edinimini kolaylaştıracak tedbirlerin bir an önce alınmasını beklediklerini söyledi. İnşaat sektörünün her zaman lokomotif sektör olma özelliği taşıdığını belirtenÇulhalık, üretimin ve satışların artması için bir takım düzenlemelere ihtiyaç olduğunun altını çizdi. 

 

Her zaman lokomotif sektör

 

İhsan Çulhalık Konut sektörü, 25civarı alt meslek kolunu besleyen, milyonlarca kişiye istihdam sağlayan ve her zaman lokomotifi konumunda bulunan bir iş kolu. Ancak girdi maliyetlerindeki yükseklik ve aşılamayan finansman sıkıntısı konut üreticilerini zorluyor. Konut üretimi yavaşlarken, artan fiyatlar da konut satın almayı her geçen gün daha zor hale getiriyor. Bu sorunu aşabilmek için bu dengesiz ve zorlayıcı piyasa hareketlerinin düzelmesi için çalışma yapılmasıgerektiğini her defasında dile getirdikEkonomik denge ve istikrar yeniden oluşturulmalı, vatandaşın tekrar barınma ihtiyacını karşılayacak duruma gelmesi sağlanmalı dedik. 

Geçtiğimiz haftalarda bu sorunların çözümüne yönelik olarakyetkili ağızlardaorta vadeli program üzerinde çalışıldığının sinyali geldiEv alacaklara kamu bankalarının 180 ay vade ve yüzde 1,2 faiz oranıyla kredi vermesi üzerinde duruluyor. Sıfır ve ikinci el konutlar için 

 

geçerli olması beklenen kampanyada detaylar henüz netleşmedi. Şimdi tüm konut üreticilerinin gözü kulağı gelecek detaylı açıklamaya çevrildi” diye konuştu.

Bitmiş projeler hızla satılır

Hazırlanan destek kampanyasının motive edici olduğunu kaydeden İhsan Çulhalık, önümüzdeki dönemde konuyla ilgili yeni adımlar atılmasını beklediklerini ifade etti. Konut maliyetlerini düşürmenin ve konuta ulaşımı kolaylaştırmanın zorunlu hale geldiğini belirten Çulhalık Anladığımız kadarıyla yeni bir konut kredisi kampanyası hayata geçirilecek. Dar ve sabit gelirliye uygun fiyatlarla konut üretimi gerçekleştirilecek. Yüksek maliyetler ve deprem ülkesi olmamız sebebiyle güvenli bina ihtiyacı doğrultusunda konut arzının hızla arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve konut kredileri iledesteklenecekBu kampanya hayata geçerse sektörü kesinlikle olumlu etkiler, özellikle bitmiş projelerin hızlı satışı olur. Devam eden projeler için motivasyon sağlar. Kira artışının önlenmesinde kısmen de olsa katkı sağlar. Kampanya şartlarına uyangeliri yeterli olan birçok kişi de fayda sağlar” dedi.

 

0216 314 14 14www.insayyapi.comwww.ondortuc.com.tr       www.kolsuzlarkimya.com

 

Bu haber 2035 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Krediyle konut alacak EYT’lilere çifte fırsat
Krediyle konut alacak EYT’lilere çifte fırsat
Gayrimenkulde ilgi odağı olan Çekmeköy’de konutlar 700 bin – 4 milyon TL, kiralar ise 2–10 bin TL aralığında değişiyor
Gayrimenkulde ilgi odağı olan Çekmeköy’de konutlar 700 bin –...